Sweetapolita Flower Child Sprinkle Medley 100g
SKU: SP-1170BRAND: Sweetapolita Sprinkles + Stuff
OVERVIEW
Unleash your inner free-spirit, Flower Child! Escape into the world of baking with this Woodstock-inspired Sprinkle Medley for a truly far-out celebration. It's all about Peace, Love, and Sprinkles, man
INGREDIENTS
Sugars (sugar, glucose, icing sugar, dextrose), Water, Palm kernel oil, Natural flavors, Carnauba wax, Syrup, Sunflower lecithin, Confectioners’ glaze, Corn starch, Maltodextrin, Magnesium stearate, Gum arabic, Mica based pearlescent pigment, Artificial & natural colors (FD&C Yellow 5, Red 3, Blue 1, Natural pink, Yellow 6, Titanium dioxide, Red 40).
MORE INFO
This medley contains pressed sugar shapes that are very hard and as with any hard candy, represent a choking hazard to small children and risk to your teeth. Please consume with caution.
The product images shown are for illustration purposes only and, due to the nature of our product, may not be an identical representation of component ratios or colours (appearance of colours will range across devices). Statewidefood reserves the right to change product images or specifications, if necessary, without notice.
GLUTEN FREE • DAIRY FREE • VEGETARIAN • SOY FREE
(SP-1170)
| SKU | SP-1170 |
| Barcode # | 0990002511706 |
| Brand | Sweetapolita Sprinkles + Stuff |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.070m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.070m |
| Shipping Cubic | 0.000392000m3 |
| Unit Of Measure | Jar |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: RE-INCRED
Roberts INCREDIBLES Sprinkle Mix 80g
$4.95
SKU: K-09OT538
Bling Bright Sequin Mix - 1kg
$19.80
SKU: SP-RAINBOW
HUNDREDS OF RAINBOWS Handcut Toppers 55g
$9.75
SKU: 09OT618
MEDLEY SPRINKLES - ORANGE 65G
$4.50
SKU: BG-SPWATER500
Sprinks WATERMELON SUGAR HIGH - 500g
$18.95
SKU: SP-7242
Sweetapolita Bake the World Happy Sprinkle Medley
$10.00
SKU: S66Harry
Roberts Harry Potter Inspired Sprinkle Mix 80g
$4.50
SKU: SP-1202
Sweetapolita Ice Cream Truck Sprinkle Medley 100g
$10.00