SUNRISE Floral Wire 22g Green (50pcs)
SKU: LO-LFG22RPBRAND: Sunrise
Sunrise Wire from Japan
Floral Wire is used in cake decorating for making flowers, cake toppers and other shapes.
These wires can also be used in craft work.
- SUNRISE wires from JAPAN
- Stainless steel wire covered in food grade paper
- For cake and craft work, create flowers, sugar work and cake toppers
- Smaller the gauge number, the heavier the wire
- 18g and 20g ideal for very rigid decorations
- 22g ideal for upright decorations
- 24g, 26g and 28g ideal for flower modelling
- 30g is ideal for small and fine work such as flower stamens
(LO-LFG22RP)
| SKU | LO-LFG22RP |
| Barcode # | 451696020221 |
| Brand | Sunrise |
| Shipping Weight | 0.1200kg |
| Shipping Width | 0.010m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.360m |
| Shipping Cubic | 0.000036000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: EI-CAN-BLK
Canon Edible Ink Refill BLACK 100ml
$27.90
SKU: CCBOX2-HE
2 Hole Cupcake Box WHITE - Tag Handle
SKU: 01MO129
Number 4 Alloy Cake Pan 280mm High - Mondo
$17.05
More From This Category
SKU: LO-LFG30RP
SUNRISE Floral Wire 30g Green (50pcs)
$2.55
SKU: LO-LFW28RP
SUNRISE Floral Wire 28g White (50pcs)
$2.55
SKU: LO-LFW18RP
SUNRISE Floral Wire 18g White - (50pcs)
$7.10
SKU: PA6001
Flower Spike or Pick Small Pack 10
$3.87
SKU: LO-LFW30RP
SUNRISE Floral Wire 30g White (50pcs)
$2.55
SKU: LO-LFG24RP
SUNRISE Floral Wire 24g Green (50pcs)
$4.45
SKU: PA324W
Flower Wire White No.24 (Pk 50)
$2.30
SKU: LO-LFW24RP
SUNRISE Floral Wire 24g White - (50pcs)
$4.45