PRIMARY Edible Food Pen Set (6) | SPRINKS
SKU: BG-SP-PRIM6BRAND: Sprinks
SPRINKS Edible Food Pen Set - PRIMARY PACK (Pack of 6)
These 6 double-sided felt tip edible food markers are high quality, made with edible ink from Italy.
Perfect to write and draw on sugar pastes, white chocolate, meringues, glazed cookies, hard cheeses, bread, fruit and hard icings.
Set includes:
- 1 x Dual Tip YELLOW pen
- 1 x Dual Tip RED pen
- 1 x Dual Tip GREEN pen
- 1 x Dual Tip BLUE pen
- 1 x Dual Tip BROWN pen
- 1 x Dual Tip BLACK pen
Use the fine tip to write and draw, and use the thicker brush tip to fill in colour smoothly and perfectly just like a brush.
(BG-SP-PRIM6)
| SKU | BG-SP-PRIM6 |
| Brand | Sprinks |
| Shipping Weight | 0.0150kg |
| Shipping Width | 0.060m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.190m |
| Shipping Cubic | 0.000228000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: HA-10PBRS
Sugarcraft Brushes Set of 10 by Sugar Crafty
$11.15
SKU: SFD-CBT08
Cake Box 8x8x10" Top Window
SKU: BG-SP-BBMK3
ESSENTIALS Edible Food Pen Set (3) | SPRINKS
$7.95
SKU: BG-SP-PAST6
PASTEL Edible Food Pen Set (6) | SPRINKS
$11.95
SKU: SFD-BB175
Clear Lid Biscuit Box 6.75x4.5x1.5in High
More From This Category
SKU: RR062
Flower Mix - Ruby Red 10g
$8.50
SKU: BG-SF-101173
Spectrum Flow Wipeouts
$16.90
SKU: BG-SP-BBMK3
ESSENTIALS Edible Food Pen Set (3) | SPRINKS
$7.95
SKU: BG-SP-PAST6
PASTEL Edible Food Pen Set (6) | SPRINKS
$11.95