Disposable Piping Bags Clear 22" (100pc)
SKU: DPB22CBRAND: Loyal Bakeware
LOYAL Disposable Piping Bags are crafted to meet the highest standards of baking! Our disposable piping bags offer a dual density, non-slip exterior, whilst featuring a smooth interior for consistent piping and exceptional durability! Perfect for both light and heavy fillings, you don't have to worry about your piping bag splitting or ballooning.
Use across hot and cold creations, they're microwave, freezer and defrost safe! Additionally food service certified, BPA free and recyclable making them a sustainable choice!
These environmentally conscious piping bags are EPI Oxo-Degradable Microplastic Free and are made from reusable and recyclable LDPE Plastic!
Features:
- Clear disposable 15in/38cm
- 100 bags easy reach dispenser box
- Non-slip for perfect grip
- Directions for use on packaging
- Designed and developed in Australia
(DPB22C)
| SKU | DPB22C |
| Barcode # | 9341671010402 |
| Brand | Loyal Bakeware |
| Shipping Weight | 1.8500kg |
| Shipping Width | 0.360m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.003600000m3 |
| Unit Of Measure | Bx100 |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: PC-750GRW-PD
Patty Pan Confeta 750 Green/White Polka Dot (500)
$25.75
SKU: HA6510B
Lollipop Sticks 200mm White 1Kg (App 500)
$45.00
SKU: CB4-BR10
4mm MDF Board Black Round 10"
$2.81
SKU: INBX12-24-40
Insert for CCBOX12 - 24 Holes 40mm (ea)
SKU: 01MO2000
Piping Bag Disposable CLEAR 30cm /12in (100)
$14.50
More From This Category
SKU: LO-LB13070
No 7 Piping Bag Premium Loyal 60cm
$26.25
SKU: 01MO2000
Piping Bag Disposable CLEAR 30cm /12in (100)
$14.50
SKU: DC03RP
Loyal Coupler Large (ea)
$2.20
SKU: LO-LB13020
No 2 Piping Bag Premium Loyal 34cm
$9.75
SKU: LDC33
Cake Dowel Cutter
$11.50
SKU: LO-LB13080
No 8 Piping Bag Premium Loyal 65cm
$27.50
SKU: LO-LB13030
No 3 Piping Bag Premium Loyal 40cm
$15.45
SKU: LO-LB13050
No 5 Piping Bag Premium Loyal 50cm
$19.85