Patty Pan Confeta 408 Pastel Pink (500)
SKU: PC-408PPINKBRAND: Confeta
Confeta Quality Baking Cups
HACCP accredited for over 10 years, Confeta is the leading manufacturer of Baking Cups in Australia. Confeta source and use the finest quality certified parchment and greaseproof paper complying with all local and international food standards.
Confeta offers a comprehensive range of baking cups in custom sizes with various diameter and height dimensions as well as an assortment of colours and prints.
Our parchment and greaseproof paper provides a superb barrier against moisture and grease, helping maintain freshness of cakes and all other baked products. This comprehensive range of patty pans, pan liners and folded cups, has been the choice of Australian bakers, cake decorators and confectioners for the last 70 years.
- 100% virgin pulp
- 100% natural greaseproof
- Wet strength & slip easy
- FSC Certified sources
- FDA Certified food-use
- Bake up to 220 ĚŠ Celsius
- Block Colours impregnated with non-toxic tints
- Non-toxic aqueous and soy ink used for overprints
44mm Base Diameter x 30mm Height x 104mm Flattened
(PC-408PPINK)
| SKU | PC-408PPINK |
| Barcode # | 9332816010463 |
| Brand | Confeta |
| Shipping Weight | 0.2250kg |
| Shipping Width | 0.060m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.310m |
| Shipping Cubic | 0.001116000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: PC-380WHT
Patty Pan Confeta 380 White (500)
$13.55
SKU: INBX12-12-60
Insert for CCBOX12 -12 Hole Std 60mm (ea)
SKU: PC-650LPNK
Patty Pan Confeta 650 Lolly Pink (500)
$19.55
More From This Category
SKU: BSB00213
Baby Shower Box White & Pink (10)
$4.45
SKU: BBP02312
Baby Carriage Pink (10pce)
$4.45
SKU: ED3498
White Cross 33mm (120)
$37.85
SKU: BBB02412
Baby Carriage Blue (10pce)
$4.45
SKU: BG-PC500PB
Standard #550 Pastel Blue Foil Baking Cup (50pk)
$3.75
SKU: HA9280
Stencil Baby Face Set Large
$10.40
SKU: ED3185B
Baby Assortment Large Blue (192pcs)
$76.95
SKU: BSB00113
Baby Shower Box White & Blue (10)
$4.45