Magic Colour Natural Colour Hazelnut 32g
SKU: MC-NATHAZBRAND: Magic Colours
Magic Colours Natural Colours are made of 100% natural pigments from vegetable origin
Only small quantities are required to colour sugar paste, white chocolate, fondant, marzipan, butter cream, royal icing etc.
Highly suited for painting on dry sugar paste.
- 100% natural pigments
- Produces a gentle pastel shade
- Kosher Pareve
- Vegetarian, Vegan
- Fat free
- Gluten free
- GMO free
- Large 32g bottle
Note: This is a 100% Natural product and contains NO Additives or Preservatives - REFRIGERATE after opening
(MC-NATHAZ)
| SKU | MC-NATHAZ |
| Barcode # | 7290003955480 |
| Brand | Magic Colours |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.020m |
| Shipping Cubic | 0.000020000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: CC3106
Vivid Diamond Lustre Orangery
SKU: KSCA0054
Katy Sue MINIATURE CHRISTMAS TREES
$16.95
More From This Category
SKU: CML-SMIST-100
Colour Mill Oil Based Colour SEA MIST 100ml (Large
$22.20
SKU: CM-5440
Chefmaster Sunset Orange Liqua-Gel 298g
$21.20
SKU: CML-TAUPE
Colour Mill Oil Based Colour TAUPE 20ml
$6.95
SKU: CML-OLVE-100
Colour Mill Oil Based Colour OLIVE 100ml (Large)
$22.20
SKU: CM-5410
Chefmaster Coal Black Liqua-Gel 298g
$23.35
SKU: RD-PGL-AQUA
Progel Colour 25g Aqua
SKU: CM-5459
Chefmaster Fuchsia Liqua-Gel 298g
$29.00
SKU: CML-MAU20
Colour Mill Oil Based Colour MAUVE 20ml
$6.95