Lorann Oils Coffee (Natural) Emulsion 118ml
SKU: LA-09LO994BRAND: Lorann Oils
Use LorAnn's natural coffee baking & flavoring emulsion in any recipe calling for coffee or coffee extract and get more flavorful results! Perfect for adding rich coffee taste to cakes, cookies, frostings & sweet breads. If substituting for brewed coffee in a recipe, add 1 teaspoon for every 1/2 cup of brewed coffee and increase other liquid by 1/2 cup.
1 teaspoon baking extract = 1 teaspoon emulsion
Water-based • Gluten-free • Kosher • Soluble in water
(LA-09LO994)
| SKU | LA-09LO994 |
| Barcode # | 0023535754088 |
| Brand | Lorann Oils |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.040m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.040m |
| Shipping Cubic | 0.000160000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: ZLA-09LO882
Lorann Oils Bourbon Flavor 3.7ml
$4.65
SKU: ZLA-09LO892
Lorann Oils Chocolate Hazelnut Flavor 3.7ml
$4.65
SKU: LA-09LO891BB
Lorann Oils Chocolate Flavor 3.7ml BEST BEFORE 06/
$4.65
More From This Category
SKU: LA-09LO991
Lorann Oils Cinnamon Spice Emulsion 118ml
$14.10
SKU: LA-09LO998
Lorann Oils Orange (Natural) Emulsion 118ml
$14.10
SKU: LA-09LO997
Lorann Oils Lemon (Natural) Emulsion 118ml
$14.10
SKU: LA-09LO988
Lorann Oils Banana Emulsion 118ml
$14.10
SKU: LA-09LO987
Lorann Oils Almond Emulsion 118ml
$14.10
SKU: LA-09LO989
Lorann Oils Blueberry Emulsion 118ml
$14.10
SKU: LA-09LO990
Lorann Oils Butter Vanilla Emulsion 118ml
$14.10
SKU: LA-09LO995
Lorann Oils Cream Cheese Emulsion 118ml
$14.10