Lorann Oils Banana Emulsion 118ml
SKU: LA-09LO988BRAND: Lorann Oils
LorAnn's Banana Emulsion will impart the luscious flavor of perfectly ripened bananas to all your baked goods and frostings. Use it just like you would a banana baking extract - with better results!
Add to your banana bread and muffin recipes for a boost of flavor! The robust flavor won't bake-out when exposed to heat.
1 teaspoon baking extract = 1 teaspoon emulsion
Water-based • Gluten-free • Kosher • Soluble in water
(LA-09LO988)
| SKU | LA-09LO988 |
| Barcode # | 23535740081 |
| Brand | Lorann Oils |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.040m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.040m |
| Shipping Cubic | 0.000160000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: HA7502
Cutter S/Steel Angel/Fairy (Ea)
$3.78
SKU: LO-LB13020
No 2 Piping Bag Premium Loyal 34cm
$9.75
SKU: EI-PHOTO-A3
PhotoFrost Ultimate 11x17 (A3) Icing Sheets
$119.60
More From This Category
SKU: LA-09LO994
Lorann Oils Coffee (Natural) Emulsion 118ml
$14.10
SKU: LA-09LO989
Lorann Oils Blueberry Emulsion 118ml
$14.10
SKU: LA-09LO990
Lorann Oils Butter Vanilla Emulsion 118ml
$14.10
SKU: LA-09LO996
Lorann Oils HazelNut Emulsion 118ml
$14.10
SKU: LA-09LO1002
Lorann Oils Red Velvet Emulsion 118ml
$14.10
SKU: LA-09LO998
Lorann Oils Orange (Natural) Emulsion 118ml
$14.10
SKU: LA-09LO993
Lorann Oils Coconut Emulsion 118ml
$14.10
SKU: LA-09LO1000
Lorann Oils Princess Cake Emulsion 118ml
$14.10