EA Sweet Sticks Metallic Fairy Floss Pink 15ml
SKU: EA-FFPINKBRAND: Sweet Sticks
Edible Art Sweet Sticks Metallic Fairy Floss Pink 15ml
Shake, pour and paint! It really is that simple.
These Edible Art Decorative Paints by Sweet Sticks are a range of revolutionary paints made right here in Australia. Containing a unique blend of 100% edible ingredients they make decorating quicker, easier and more effective.
The metallic range is suitable for use on the following:
- Fondant
- Buttercream cakes
- Royal icing
- Sugar cookies
- Marshmallows
- Gold Leaf
- Deco Magic
- Chocolate
- Candy melts
- Confectionary
- Ganache
- Modelling chocolate
- And more!
Paints need to be air dried completely. Apply in thin coasts to achieve a quicker dry time. It is important to note that drying time can be affected by humidity, the surface it is painted on and how the paint is applied.
Bottles are 15ml in size and ready to use straight away. No need to thin out or mix with any other ingredient.
(EA-FFPINK)
| SKU | EA-FFPINK |
| Barcode # | 787099349080 |
| Brand | Sweet Sticks |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.020m |
| Shipping Cubic | 0.000024000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: RR100
Strawflowers - Copper 15 pcs
$11.15
SKU: PA6001
Flower Spike or Pick Small Pack 10
$3.87
SKU: CW-CDMBL
Chocolate Drip Mermaid Blue - Cakers Warehouse
$13.95
More From This Category
SKU: EA-MPGLD
EA Sweet Sticks Metallic Pure Gold 15ml
$8.45
SKU: EA-BRWN
EA Sweet Sticks Brown 15ml
$7.15
SKU: EA1050
Edible Art Sweet Sticks White 15ml
$7.15
SKU: EA1002
Edible Art Sweet Sticks Colour Metallic 8 Pack
$54.00
SKU: SC-FPB5
Fine Sugarcraft Brush SIZE 5 by Sugar Crafty
$3.95
SKU: EA1001
Edible Art Sweet Sticks Pastel Colour 8 Pack
$54.00
SKU: EA-SBRUSH2
Sponge Brush - 2 pack
$3.85
SKU: EA1103
Sweet Sticks Rose Gold Metallic 15ml
$8.45