Colour Mill Oil Based Colour PURPLE 20ml
SKU: CML-PRPBRAND: Colour Mill
Use in Buttercream, Swiss Meringue, Chocolate
What's the secret?
Unlike conventional gel colours, Colour Mill loves the fats & oils in your baking.
We dye and disperse our colouring using these oils, allowing you to achieve a rich & vibrant result.
Best in Buttercream, Swiss Meringue, Chocolate, Cake Batter, Ganache, Fondant & many more.
Directions:
Shake well before use
Take it easy, colours will develop over time
Store in a cool dry place away from sunlight.
Blended & bottled in Australia from local & imported ingredients
- Allergen Free
- Vegan
- Halal
- Kosher
- Size 20ml (approx 30g)
Thank you for supporting Australian owned small business
(CML-PRP)
| SKU | CML-PRP |
| Barcode # | 0000084492654 |
| Brand | Colour Mill |
| Shipping Weight | 0.0500kg |
| Shipping Width | 0.025m |
| Shipping Height | 0.045m |
| Shipping Length | 0.025m |
| Shipping Cubic | 0.000028000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: LO-CBXH12
Loyal Heavy Duty Carry Box 12x12x14"
$10.15
SKU: CBOX-35246
Cookie Box 35 x 24 x 6 cm High
$1.00
SKU: CB10-WR12
MDF Board 10mm White Round 12"
$4.32
More From This Category
SKU: CM-5011
Chefmaster Royal Blue Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50
SKU: RD-PGL-LEMO
Progel Colour - Lemon 25g
SKU: CM-5038
Chefmaster Georgia Peach Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50
SKU: CML-KIW
Colour Mill Oil Based Colour KIWI 20ml
$6.95
SKU: CM-5073
Chefmaster Super Red Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50
SKU: CML-TAUPE
Colour Mill Oil Based Colour TAUPE 20ml
$6.95
SKU: CM-5480
Chefmaster Tulip Red No Taste 298g
$21.20
SKU: CML-NUDE-100
Colour Mill Oil Based Colour NUDE 100ml (Large)
$22.20