COLOUR MILL DECORATORS DOUGH BLACK 1KG
SKU: DD1KGBLKBRAND: Loyal Bakeware
Decorator's Dough, an Australian made fondant that rolls like a breeze and drapes like a dream - because fondant should work with you, not against you.
The ease of use is undeniable, but before shaping and decorating knead until soft and pliable.
Where to use
Use to covers cakes, cupcakes, cookies and to create decorative accents, mould cake toppers and figurines.
- Halal ~ Kosher ~ Allergen Free
Ingredients: Sugar, Glucose, Water, Glycerol (E422), Maize Starch, Thickeners (E415, E405), Natural Flavour, Preservative (E202).
Best stored airtight below 25°c
(DD1KGBLK)
| SKU | DD1KGBLK |
| Barcode # | 9341671001387 |
| Brand | Loyal Bakeware |
| Shipping Weight | 1.6500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.360m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.003600000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: VGPM-DCM-1
Vizyon Dark Chocolate Modelling Paste 1kg
$19.95
SKU: VFNDWHT6
Vizyon White 6kg Tub
$78.75
SKU: OT-09OT932
Over The Top Silky Smooth Icing 1L
$14.65
SKU: 09FO472
Fondtastic ROYAL BLUE Fondant 1Kg
$15.20
SKU: VFNDGRN1
Vizyon Fondant Green 1kg
$14.70
SKU: IC4000
Satin Ice 10Kg White Icing Best Before 30/03/2026
$98.50
SKU: VFNDBLU1
Vizyon Fondant Blue 1kg
$14.70
SKU: VFNDBRW1
Vizyon Fondant Brown 1kg
$14.70