RC Powder Dye Pack B (Blue, Purple, Yellow, Orange)
SKU: CO7130BRAND: Roberts Edible Craft
Oil based powder dyes are used to colour White Chocolate, Macaroons, Butter Frostings, Modelling Paste, Flower Paste and Ready to Roll Fondant Icing. The Dye Pack B contains 4 x 1gm phial in Blue, Orange, Yellow and Violet. Simply add a few shakes of powder to your melted white chocolate and mix. Keep adding more powder until you get the desired colour. The powder has no taste and doesn't leave residue. If you need to colour large volumes of chocolate (ie 200g plus, then you will need to budget for between 5-10% of the volume you are colouring in powder dye to achieve strong colours.). You can also make a liquid paste by adding a drop or two of boiling water to some powder colour.
(CO7130)
| SKU | CO7130 |
| Barcode # | 9311589101110 |
| Brand | Roberts Edible Craft |
| Shipping Weight | 0.0250kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.000288000m3 |
| Unit Of Measure | Pack |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: PC-750PYELL
Patty Pan Confeta 750 Pastel Yellow (500)
$24.20
SKU: ED3030
Non Pareils PINK (1Kg)
$12.95
SKU: ED3499
White Cross Maltese 33mm (120)
$35.55
SKU: ED3498
White Cross 33mm (120)
$37.85
SKU: PC-750PBLUE
Patty Pan Confeta 750 Pastel Blue (500)
$24.20
SKU: ED3239
Easter Eggs Assorted 30mm (180)
$60.25
SKU: ED-BUNEGG
Bunny with Egg Assorted 30mm (180)
$66.00
SKU: ED-EASTEGG-MM
Easter Egg Asst 40mm ((96)
$39.20