CLASSIC Round 90ml Dessert Cup (100)
SKU: DC-PMOTO002BRAND: Martellato
50mm dia x 65mm h Capacity 90ml
Nominal 80ml - Actual 90ml
65mm high x 50mm in diameter
These high quality, elegant plastic containers are a fantastic way to serve your desserts.
A perfect way to display colours and layers and a great way to manage portion control to keep your costs down!
Can be used for dessert bars, catering functions, weddings, parties and more...
- Heat Tolerance -18C to +70C
- BPA Free
- 100% Recyclable Material
- Can be re-used
- Dishwasher Safe up to 50 washes
- Packed in convenient quantities of 100
Made in Italy by Martellato
(DC-PMOTO002)
| SKU | DC-PMOTO002 |
| Barcode # | 8029859051270 |
| Brand | Martellato |
| Shipping Weight | 1.6000kg |
| Shipping Width | 0.400m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.006000000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: DC-PMOCO001-C
CUP Lid - 65mm 70ml (100)
$15.12
SKU: DC-PMOLO001-C
LOVE Heart Lid - 100ml (100)
$22.50
SKU: DC-ZENTR00
ZEN Tray CLEAR 110 x 245mm (50)
$57.75
SKU: DC-PMO08.00
ANGLED TUBE 80ml Dessert Cup (100)
$36.20
SKU: DC-PMOCO012
VELA Slanted 140ml Dessert Cup (100)
$42.93
SKU: DC-ZENTR01
ZEN Tray WHITE 110 x 245mm (50)
$57.75
SKU: DC-ZENBO00
ZEN Bowl CLEAR 460ml (50)
$37.80
SKU: DC-FRK100
Dessert Bar Fork Clear (100)
$17.38