Bakels Sprink Aerosol Release Spray 450g
SKU: IN-SPRINKBRAND: Bakels
Sprink is ideal for coating of all baking surfaces including cake tins, baking sheets and difficult moulds
- Excellent release properties for baked goods
- Refined & deodorised vegetable oil
- Propellant is classified "ozone safe"
- Applies a very fine film of release agent
- Most useful with baked goods which have a high sugar content
- Convenient 450 g aerosol can
Contents: Canola Oil 71%, Butane, Emulsifier (322), soy lecithin 4%, propane, antioxidant (307)
(IN-SPRINK)
| SKU | IN-SPRINK |
| Barcode # | 9313689132032 |
| Brand | Bakels |
| Shipping Weight | 0.5800kg |
| Shipping Width | 0.070m |
| Shipping Height | 0.290m |
| Shipping Length | 0.070m |
| Shipping Cubic | 0.001421000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: TN1121
Cake Tin Square 300mm (approx 12in)
$24.65
SKU: TN1061
Cake Tin Square 150mm (approx 6in)
$18.10
SKU: 01MO185
Mondo Pro Square Cake Pan 12.5x7.5cm (5in)
$11.88
SKU: 01MO187
Mondo Pro Square Cake Pan 17.5x7.5cm (7in)
$18.10
SKU: TN1071
Cake Tin Square 175mm (approx 7 in)
$18.00
SKU: 01MO184
Mondo Pro Square Cake Pan 10x7.5cm (4in)
$9.85
SKU: 01MO191
Mondo Pro Square Cake Pan 27.5x7.5cm (11in)
$30.20
SKU: TN1081
Cake Tin Square 200mm (approx 8in)
$18.50