Sugarcraft Brushes Set of 10 by Sugar Crafty
SKU: HA-10PBRSBRAND: Sugar Crafty
Sugarcraft Brushes (Set of 10) - by Sugar Crafty
Contains 10 brushes, making it easy to paint cookies, sugarcraft models, cakes and cupcakes with designs from impressionistic to detailed.
Soft synthetic bristles are food-safe for all decorating applications.
Use the liner brush for details, the round brush for thin or thick lines and the small flat brush to shade, blend and dust colours.
Paint curved strokes or flower petals with the angled flat brushes and go bold with the designs, lines or dusting with the larger flat brushes.
(HA-10PBRS)
| SKU | HA-10PBRS |
| Barcode # | 9347569006748 |
| Brand | Sugar Crafty |
| Shipping Weight | 0.0100kg |
| Shipping Width | 0.110m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.260m |
| Shipping Cubic | 0.000286000m3 |
| Unit Of Measure | Bot |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: ED3179
Rose Std No Calyx 70mm (Box 16)
$31.20
SKU: PC-CP50150Y
Confeta Tulip Cup Yellow 50x150 (100)
$13.75
SKU: PC-CP60175Y
Confeta Tulip Cup 60x175 YELLOW (100)
$15.85CLICK for Bulk Pricing
SKU: EA-PP-LILAC
Sweet Sticks Paint Powder - LILAC
$6.95
SKU: PC-CP50150CHOC
Confeta Tulip Cup Chocolate 50x150 (200)
$24.30CLICK for Bulk Pricing
More From This Category
SKU: EA1103
Sweet Sticks Rose Gold Metallic 15ml
$8.45
SKU: EA-SBRUSH2
Sponge Brush - 2 pack
$3.85
SKU: SC-FPB00
Fine Sugarcraft Brush SIZE 00 by Sugar Crafty
$3.95
SKU: SC-FPB2
Fine Sugarcraft Brush SIZE 2 by Sugar Crafty
$3.95
SKU: EA-1203
EA Shawna McGreevy Navy Blue 15ml
$7.15
SKU: SC-FPB0
Fine Sugarcraft Brush SIZE 0 by Sugar Crafty
$3.95
SKU: SC-FPB3
Fine Sugarcraft Brush SIZE 3 by Sugar Crafty
$3.95
SKU: EA1051
Edible Art Sweet Sticks Black 15ml
$7.15