Colour Mill Aqua Mango 20ml
SKU: CMA20MGOBRAND: Loyal Bakeware
What's the secret?
Aqua Blend pigments are your best friend for turning oil & fat sensitive products into bold & brilliant bakes.
Aqua Blend pigments are perfect for colouring oil & fat sensitive products that are best enjoyed dry. They can be used to colour Royal Icing, Macarons, Meringue, Fondant, Jellies, Beverages & morens:
INSTRUCTIONS
Shake well before use
Make it easy, colours will develop over time
Store in a cool dry place away from sunlight.
Tip: If you have time and for the best results, let your mixture sit overnight.
Blended & bottled in Australia from local & imported ingredients
- Allergen Free
- Vegan
- Halal
- Kosher
- Size 20ml (approx 30g)
(CMA20MGO)
| SKU | CMA20MGO |
| Barcode # | 0000088451046 |
| Brand | Loyal Bakeware |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.040m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000400000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: CMA20LTE
Colour Mill Aqua Latte 20ml
$5.35
SKU: CMA20CLY
Colour Mill Aqua Clay 20ml
$5.41
SKU: CMA20EUC
Colour Mill Aqua Eucalyptus 20ml
$5.95
More From This Category
SKU: CMA20CRL
Colour Mill Aqua Coral 20ml
$5.95
SKU: LO-MTAR50ROLL
Acetate Food Wrap Ribbon 50mm x 300m Roll
$61.95
SKU: IN383901
Bakels Chocolate Muffin Mix 15kg *Special Order
$98.75
SKU: SP-1202
Sweetapolita Ice Cream Truck Sprinkle Medley 100g
$10.00
SKU: K-09OT900
Buttercream WHITE 425g - Over The Top
$9.75
SKU: AI27976-1
8mm SHINY RED Cachous 1kg by Amarischia
$30.90
SKU: CM-5011
Chefmaster Royal Blue Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50
SKU: IC384661
Bakels White Mud Cake Mix 15kg
$83.00