Roberts MINIONS Sprinkle Mix 80g
SKU: RE-MINIONBRAND: Roberts Edible Craft
Minions inspired Sprinkle Mix 80g
A unique edible blend of Non Pareils and, Jimmies in Despicable Me & Minion inspired signature colours.
Suitable for decorating on buttercream, ganache, royal icing, fondant, meringues, chocolate, donuts and ice cream.
Can be baked inside cookies and cake batters.
Product is to be stored in cool dry conditions, away from direct sunlight, heat or humidity.
Ingredients: Sugar, Tapioca Starch, Vegetable Fat (Emulsifiers 492, 322 - SOY Lecithin), Glucose (Wheat), Vegetable Gum (414), and may contain one or more of the following colours (102, 110, 120, 122, 123, 124, 132, 133, 153, 155, 171), Glazing Agent (903).
This product is manufactured in a facility that handles other products and therefore may contain traces of allergens.
Allergen Statement: Contains GLUTEN, SOY.
Suitable for Halal & Vegetarian Dietary requirements.
Made in Australia from local and imported ingredients.
(RE-MINION)
| SKU | RE-MINION |
| Barcode # | 9311589059572 |
| Brand | Roberts Edible Craft |
| Shipping Weight | 0.1500kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000225000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: S66Space
Roberts Space Jam Sprinkle Mix 80g
$5.50
SKU: CK-78350C-HS
CK Jimmies CHOCOLATE 50g
$3.35
SKU: BG-SP-SROD1
Sprinks Silver Rods 75g
$6.20
SKU: BG-SP-MPROD
Sprinks Matte Pink Rods 75g
$5.95
SKU: ED3098H
Sprinkles White Sticks 50g
$2.95
SKU: RE-MINE
Roberts MINECRAFT Sprinkle Mix 120g- - BEST BEFO
$4.95
SKU: S66Harry
Roberts Harry Potter Inspired Sprinkle Mix 80g
$4.50
SKU: RE-MARINE
Roberts MARINE Sprinkle Mix 120g - BEST BEFORE 03
$4.95