Primus A4 Wafer Paper Unsweetened - 10 Sheets
SKU: PWP-212332-10BRAND: Primus Wafer Paper
AD Quality
Primus Wafer Paper A4 Unsweetened - AD Quality
Premium quality wafer paper made only from Potato Starch, Water and Olive Oil
Suitable for edible printing, flowers, ruffles, confectionery, wrapping nougat and fudge, edible packaging and edible branding wafer paper is also commonly called Rice Paper
- 0.27 - 0.3mm Thickness
- Allergen Free
- GMO Free
- Vegan
- Vegetarian
- Kosher
- Full Specifications in PDF Specificaton Sheet above
- Manufactured in The Netherlands
(PWP-212332-10)
| SKU | PWP-212332-10 |
| Brand | Primus Wafer Paper |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.001m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.000060000m3 |
| Unit Of Measure | Pack |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: CBC3-SS09
3mm Cake Board Std 09" Square Silver (50)
$24.10
SKU: PA-W141416E
Cake Box Tall 14x14x16" Front Window E-Flute Board
SKU: CCBOX12-P
12 Hole Cupcake Box Select Insert (ea)
From $1.35
SKU: CCBOX24-P
24 Hole Cupcake Box Select Insert (ea)
From $3.50
SKU: PWP-212332
Primus A4 Edible Wafer Paper Unsweetened - 100 Sh
$38.50
More From This Category
SKU: SP-WATHICK-5
BakeGroup A4 Edible Wafer Card 0.6mm - 5 Sheets
$6.50
SKU: PWP-SECONDS
A4 Wafer Paper - Second Quality (10)
$2.95
SKU: PWP-414194
Primus A4 Edible Wafer Card 0.6mm - 50 Sheets
$39.50
SKU: PWP-212332
Primus A4 Edible Wafer Paper Unsweetened - 100 Sh
$38.50
SKU: CDA-201-214
Edible Wafer Mixed Butterflies (12)
$5.00
SKU: CDA-201-212
Edible Pink & Blue Butterflies (12)
$5.00
SKU: CDA-201-218
Edible Pink White & Baby Blue Butterflies (12)
$5.00
SKU: CDA-201-219
Edible Purple and Yellow Wafer Butterflies (12)
$5.00