Plum or Bar Cake Baking Mould 178x75x50mm
SKU: G9F10047BRAND: Novacart
Packs of 10 or Save with Cartons of 300
PM 178 BP Plum Cake baking mold in pure cellulose microwave paper, with brown exterior, gold floral print and ecru interior, for 400 grams of product
The PM 178 single-dose baking mold is a microwave paper baking shape designed for the production of plum cakes.
The inner walls of ecru color are formed by a layer of pure cellulose paper coupled with pet film that makes it resistant to food fats and able to withstand both freezing and baking in the oven not above 220°C.
This baking mold is recyclable and, thanks to its particular self-supporting structure, does not need to be inserted into preformed metal molds. The elegant design, brown with gold floral print on the outside, makes it suitable for the presentation of the finished product.
Base Dimensions 178mm x 75mm x 50mm H
(G9F10047)
| SKU | G9F10047 |
| Brand | Novacart |
| Shipping Weight | 0.0126kg |
| Shipping Width | 0.115m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.215m |
| Shipping Cubic | 0.000247250m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
More From This Category
SKU: WCTM360
White Catering Tray Medium 360x255x80
SKU: BCR01612H
Mini Baking Case Rectangular - Hangsell 25 Pack
$6.95
SKU: CON-B13
Confeta Milkboard Cake Tray SMALL - 185x125x45 (20
$25.15
SKU: WCTLL
LID White with Pet Window suits Catering Tray WCTL
$1.10
SKU: WCTLM
LID White with PET Window suits Catering Tray WCTM
$0.80
SKU: SFD-B15
BUDGET Cake Tray LARGE Whiteboard - 260x180x55 (2
$22.95