COLOUR MILL DECORATORS DOUGH WHITE 1KG
SKU: DD1KGWHTBRAND: Loyal Bakeware
Decorator's Dough, an Australian made fondant that rolls like a breeze and drapes like a dream - because fondant should work with you, not against you.
The ease of use is undeniable, but before shaping and decorating knead until soft and pliable.
Where to use
Use to covers cakes, cupcakes, cookies and to create decorative accents, mould cake toppers and figurines.
- Halal ~ Kosher ~ Allergen Free
Ingredients: Sugar, Glucose, Water, Glycerol (E422), Maize Starch, Thickeners (E415, E405), Natural Flavour, Preservative (E202).
Best stored airtight below 25°c
(DD1KGWHT)
| SKU | DD1KGWHT |
| Barcode # | 9359940005547 |
| Brand | Loyal Bakeware |
| Shipping Weight | 1.0400kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.090m |
| Shipping Cubic | 0.002340000m3 |
| Unit Of Measure | Bx100 |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: 09FO471
Fondtastic PASTEL BLUE Fondant 1Kg
$15.20
SKU: VFNDLBLU1
Vizyon Fondant Light Blue 1kg
$14.70
SKU: 09FO465
Fondtastic ORANGE Fondant 1Kg
$15.20
SKU: DD1KGRED
COLOUR MILL DECORATORS DOUGH RED 1KG
$14.40
SKU: 09FO466
Fondtastic YELLOW Fondant 2lb/908g
$15.20
SKU: K-09FO296
Fondtastic PURPLE Fondant 2lb/908g
$15.20
SKU: VGPMWHTPBF
Vizyon Gum Paste White 1kg Best Before 10/2024
$14.90
SKU: 09FO468
Fondtastic FOREST GREEN Fondant 2lb/908g
$15.20