Lorann Oils Strawberry Flavor 3.7ml
SKU: LA-09LO982BRAND: Lorann Oils
Strawberry flavoring (also known as candy flavoring oil) is a long time favorite for lollipops and hard tack candy. For a sophisticated taste, try combining strawberry with our sparkling wine flavor. It's also wonderful with cake batter flavor - think strawberry shortcake.
1 dram = about 1 teaspoon
Appropriate for use in chocolates and coatings, but may cause some thickening. Add liquified coconut oil, or cocoa butter to thin/smooth (typical use is ¼ to ½ teaspoon per pound).
Kosher certified • Gluten-free • Soluble in water
(LA-09LO982)
| SKU | LA-09LO982 |
| Barcode # | 0000029300000152 |
| Brand | Lorann Oils |
| Shipping Weight | 0.0500kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.040m |
| Shipping Length | 0.020m |
| Shipping Cubic | 0.000016000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: HA8140
Stencil Checkerboard Cake Side
$14.95
SKU: MM-MJM-07
Marvelous Molds - Debonair Brooch Mold
$38.00
SKU: SP-7242
Sweetapolita Bake the World Happy Sprinkle Medley
$10.00
More From This Category
SKU: LA-09LO970
Lorann Oils Mint Chocolate Chip Flavor 3.7ml
$4.65
SKU: LA-09LO891BB
Lorann Oils Chocolate Flavor 3.7ml BEST BEFORE 06/
$4.65
SKU: LA-09LO974
Lorann Oils Peach Mango Natural Flavor 3.7ml
$4.65
SKU: LA-09LO975
Lorann Oils Peanut Butter Flavor 3.7m
$4.65
SKU: LA-09LO883
Lorann Oils Bubble Gum Flavor 3.7ml BEST BEFORE 11
$4.65
SKU: LA-09LO895
Lorann Oils 1 Dram Dropper 4 pk
$10.35
SKU: LA-09LO889
Lorann Oils Cheesecake Flavor 3.7ml
$4.65
SKU: LA-09LO962
Lorann Oils Key Lime Oil Natural 3.7ml
$4.65