Fondtastic IVORY Fondant 2lb/908g
SKU: K-09FO263BRAND: Fondtastic
Vanilla Flavored Premium Fondant
Fondtastic is a quality, non-stick, pliable fondant icing that produces a smooth elegant finish
Fondtastic Premium Rolled Fondant is available in a wide range of vibrant colours and has a delicious vanilla flavour. Fondtastic’s luxury formula gives a fondant that is easy to work with and will not dry out or crack.
Useage: Knead the fondant to a smooth consistency and roll out to desired thickness and width to cover your cake, cupcakes or cookies.
Allergens: Halal Certified. Kosher Approved. Gluten Free. Nut Free. Trans-Fat Free. Does not contain any animal by-product.
Ingredients: Icing Sugar, Water, Glucose, Vegetable Shortening (Palm and Modified Palm Oil, Mono and Diglycerides, Polysorbate 60), Water, Glycerin, Modified Tapioca Starch, Sodium Carboxymethyl Cellulose, Gum Tragacanth, Natural and Artificial Flavour, Sodium Diacetate, Titanium Dioxide, Potassium Sorbate.
Made in Canada
(K-09FO263)
| SKU | K-09FO263 |
| Brand | Fondtastic |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.001200000m3 |
| Unit Of Measure | Tub |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: CCW04BS00-15
FFI Chocolate Buttons White 15Kg
$109.00
SKU: LO-MTAR40
Acetate Food Wrap Ribbon 40mm per metre
$0.47
SKU: CML-BLUSH
Colour Mill Oil Based Colour BLUSH 20ml
$6.95
More From This Category
SKU: 09FO468
Fondtastic FOREST GREEN Fondant 2lb/908g
$15.20
SKU: K-09FO296
Fondtastic PURPLE Fondant 2lb/908g
$15.20
SKU: 09FO472
Fondtastic ROYAL BLUE Fondant 1Kg
$15.20
SKU: 09FO466
Fondtastic YELLOW Fondant 2lb/908g
$15.20
SKU: 09FO465
Fondtastic ORANGE Fondant 1Kg
$15.20
SKU: 09FO287
Fondtastic LEAF GREEN Fondant 2lb/908g
$15.20
SKU: 09FO475
Fondtastic PINK Fondant 1Kg
$15.20
SKU: 09F0463
Fondtastic CHOC BROWN Fondant 1kg
$20.10