FMM Cutter Carnation Set of 3
SKU: FM-CUTCARBRAND: FMM Sugarcraft
Original Sugarcraft Products - Manufactured in the UK
Carnation Set of 3
Use these cutters to create beautiful and delicate carnation flowers to bring a classic look to any celebration cake. The delicate flowers are both elegant and understated and have a timeless quality. Use your creativity with colour to make unique flowers to adorn any celebration cake.
Made in the UK
Product Code: CUTCAR
Barcode: 5060040860090
Food Approved Plastic – BPA free
Approx. Size – 23mm/27mm/38mm
3 Cutter
Full ‘how to’ instructions on back of packaging
Main image shows the Carnation set of 3 cutter being used with fondant
Always use a good quality modelling paste rolled thinly and allowed to dry for a few minutes for best results, if using Sugar paste add a little Tylo or CMC to strengthen the paste and speed up drying
(FM-CUTCAR)
| SKU | FM-CUTCAR |
| Barcode # | 5060040860090 |
| Brand | FMM Sugarcraft |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.140m |
| Shipping Cubic | 0.000280000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: FM-PINRETSQ
FMM Embossing Rolling Pin - RETRO SQUARE
$16.80
SKU: FM-CUTANMPRT
FMM Cutter - Animal Prints
$16.13
SKU: FM-CUTLOVE
FMM Curved Words - Love
$15.50
SKU: FM-CUTALPOE2
FMM Cutter Old English Alphabet Lower Case
$7.88
SKU: FM-CUTROP75
FMM Cutter 5 Petal Rose 75mm
SKU: FM-CUTBICYCLE
FMM Cutter Bicycle Set
$14.80
SKU: FM-CUTSPLAT
FMM Cutter - SPLAT
$13.57
SKU: FM-CUTALPFY1
FMM Magical Alphabet Upper Case & Numbers
$9.45