Colour Mill Aqua Lime 20ml
SKU: CMA20LMEBRAND: Loyal Bakeware
What's the secret?
Aqua Blend pigments are your best friend for turning oil & fat sensitive products into bold & brilliant bakes.
Aqua Blend pigments are perfect for colouring oil & fat sensitive products that are best enjoyed dry. They can be used to colour Royal Icing, Macarons, Meringue, Fondant, Jellies, Beverages & morens:
INSTRUCTIONS
Shake well before use
Make it easy, colours will develop over time
Store in a cool dry place away from sunlight.
Tip: If you have time and for the best results, let your mixture sit overnight.
Blended & bottled in Australia from local & imported ingredients
- Allergen Free
- Vegan
- Halal
- Kosher
- Size 20ml (approx 30g)
(CMA20LME)
| SKU | CMA20LME |
| Brand | Loyal Bakeware |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.040m |
| Shipping Height | 0.125m |
| Shipping Length | 0.030m |
| Shipping Cubic | 0.000150000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: CML-SUN
Colour Mill Oil Based Colour SUNSET 20ml
$6.95
SKU: VFNDFSC1
Vizyon Fondant Fuschia 1kg
$14.70
SKU: 418452
Bakels Raspberry Curd 6kg Pail
$78.00
SKU: 09OT618
MEDLEY SPRINKLES - ORANGE 65G
$4.50
SKU: SP-7131
Sweetapolita Twirls + Swirls Mini Assorted Sprinkl
$27.95
SKU: CML-PRP
Colour Mill Oil Based Colour PURPLE 20ml
$6.95
SKU: SCC107023-1
Isomalt Nibs - CLEAR 1kg
$33.00
SKU: ED3046H
Cachous 8mm Silver Hangsell (50g)
$3.75