Powder Dye Violet 1g
SKU: CO7070BRAND: Roberts Edible Craft
Powder Dye Violet 1g
Oil based powder dyes are used to colour white chocolate. Simply add a few shakes of powder to your melted white chocolate and mix. Keep adding more powder until you get the desired colour. The powder has no taste.
You can also use these powders to colour icings including: Ready to Roll Fondant icing, butter frostings, modelling paste, flower paste.
You can make a liquid paste but adding a drop or two of boiling water to some powder colour or mixing the powder dye straight in and kneading the colour through.
(CO7070)
| SKU | CO7070 |
| Barcode # | 9311589058452 |
| Brand | Roberts Edible Craft |
| Shipping Weight | 0.0110kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.000288000m3 |
| Unit Of Measure | Bott |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: PA-W14148E
Cake Box 14x14x8" Top Window - E Flute
$6.00
SKU: CML-TEAL
Colour Mill Oil Based Colour Teal 20ml
$6.95
SKU: SFD-CBX886
SFD Cake Box 8x8x6" with Top Window
More From This Category
SKU: CO7060
Powder Dye Orange 1g
$3.95
SKU: CO7130
RC Powder Dye Pack B (Blue, Purple, Yellow, Orange
$7.65
SKU: CCSI_VVIOL
Crystal Candy Soo Intense VIVID VIOLET 7g
SKU: CO7110
Powder Dye Red 1g
$3.95
SKU: CO7050
Powder Dye Blue 1g
$3.95
SKU: CO7120
RC Powder Dye Pack A (Red, Yellow, Orange, Green)
$7.65
SKU: CCSI_PPURP
Crystal Candy Soo Intense PASSION PURPLE 7g
SKU: CO7040
Powder Dye Green 1g
$3.95