4mm SHINY BLACK Cachous 1kg by Amarischia
SKU: AI27935-1BRAND: Amarischia
Quality Cachous manufactured in Italy
4mm Black Cachous
Used in cake decorating Cachous are also known as dragees or sugar pearls. They are sugar balls coated in either a bright metallic (edible gold/silver) or pearlescent coating. Cachous are edible and provide some bright bling to your creations.
Manufactured in Italy under the brand La Confetteria del Cuore by Amarischia using the latest technology in their modern factory. Amarischia has always been very careful with the selection of innovative products and premium quality ingredients . The complete range satisfies both sight and taste thanks to the countless nuances of colors and pearlescent tones.
1kg Box or Bag depending on supply
(AI27935-1)
| SKU | AI27935-1 |
| Brand | Amarischia |
| Shipping Weight | 1.2000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.002000000m3 |
| Unit Of Measure | Bag |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: AI28380-1
8mm GOLD Cachous 1kg by Amarischia
$42.50
SKU: CON-9X9X9-600
9x9x9" Cake Box PE Milkboard 600um (25)
$62.00
SKU: SFD-CBX10106
Cake Box 10x10x6" with Top Window
SKU: SFD-CBX12126
SFD Cake Box 12x12x6" with Top Window
More From This Category
SKU: AI28120-1
8mm SILVER Cachous 1kg by Amarischia
$30.00
SKU: AI27933-1
4mm SHINY RED Cachous 1kg by Amarischia
$30.90
SKU: AI27981-1
10mm WHITE PEARL Cachous 1kg by Amarischia
$30.90
sale
SKU: AI28090-5
4mm SILVER Cachous 5kg Box (Price is per kg)
$18.75 WAS $25.00