10mm Masonite Board White Round 10"
SKU: CBM10RW10BRAND: Loyal Bakeware
Designed with both durability and elegance in mind, the Masonite 10mm Board is perfect for your heavier than average cakes. Boasting a 10mm thickness, this cake board offers exceptional support during transportation and allows you to showcase the most elaborate cakes with confidence!
Available in a variety of shapes and sizes to complete any theme you desire!
Features:
- Sizes: 10in/25cm, 12in/30cm, 14in/35cm
- Colour: White
- Shape: Round
- Thickness: 10mm
- Food grade
- FDA certified & BPA free
- Individually shrink wrapped and barcoded
(CBM10RW10)
| SKU | CBM10RW10 |
| Barcode # | 9341671004746 |
| Brand | Loyal Bakeware |
| Shipping Weight | 0.2200kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.005m |
| Shipping Length | 0.250m |
| Shipping Cubic | 0.000313000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: SFD-REC14
Lemon Tree Half Slab Cake Box 18x14x6"
More From This Category
SKU: CB4W1218
4mm MDF Board White Rectangle 12x18in
$5.51
SKU: CB4-WR20
4mm MDF Board White Round 20"
$6.47
SKU: CB4-WS13
4mm MDF Board White Square 13"
$3.85
SKU: CB15-WR10
MDF Board 15mm White Round 10"
$2.59
SKU: CB4-WS11
4mm MDF Board White Square 11"
$2.75
SKU: CB4-WS16
4mm MDF Board White Square 16"
$5.63
SKU: CB4-WR05
4mm MDF Board White Round 05"
$1.20
SKU: CBM10RW12
10mm Masonite Board White Round 12"
$5.10